Dotacje na automatyzacje i cyfryzacje dla firm
Redukcja kosztów operacyjnych oraz wzrost pozycji konkurencyjnej to kluczowe motywacje dla firm rozważających cyfryzację. Inwestycja w nowoczesne technologie może być kosztowna, stawiając przedsiębiorców przed wyborem między aktualnymi potrzebami a długoterminową inwestycją w transformację cyfrową, która przyniesie korzyści w przyszłości. W takim kontekście, zrozumienie opcji wsparcia finansowego, takiego jak fundusze europejskie, jest istotne. Artykuł omawia, czy uzyskanie dotacji na transformację cyfrową dla MŚP jest wyzwaniem.
Gdzie szukać dotacji?
Dotacje na transformację cyfrową dla MŚP są dostępne w różnych programach w Polsce. Można je znaleźć w regionalnych programach operacyjnych poszczególnych województw, które często mają wydzielone fundusze na innowacje i cyfryzację. Dodatkowo, wsparcie oferowane jest przez ogólnopolski program operacyjny FENG, który obejmuje szerszy zakres projektów na terenie całego kraju. Istnieje również program specjalnie dla Polski Wschodniej, skierowany na rozwój i modernizację przedsiębiorstw w tym regionie. Warto badać te możliwości, aby znaleźć najbardziej odpowiednią formę wsparcia dla konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa.
- regionalne programy operacyjne dla poszczególnych województw;
- program operacyjny przeznaczonym dla całego kraju (FENG);
- programie operacyjny przeznaczony dla Polski Wschodniej.
W pierwszym przypadku, przedsiębiorcy zainteresowani transformacją cyfrową powinni dokładnie zapoznać się z programem regionalnym swojego województwa. Środki na rozwój przedsiębiorczości są często dostępne w ramach pierwszego priorytetu, co ułatwia znalezienie odpowiednich możliwości. Zazwyczaj największe wsparcie otrzymują projekty związane z działalnością badawczo-rozwojową, wprowadzeniem na rynek nowych produktów i usług, oraz cyfryzacją MŚP. Wiele województw przeznacza specjalne fundusze na tworzenie tzw. fabryk przyszłości. Ważne jest sprawdzenie, czy wsparcie przybiera formę dotacji bezzwrotnych czy pożyczek.
Program „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027” na poziomie krajowym oferuje wsparcie dla cyfryzacji MŚP. W jego ramach, inicjatywy cyfrowe mogą być częścią większych projektów, jak to ma miejsce w ścieżce SMART, bądź stanowić kluczowy cel inwestycyjny, przykładowo w projekcie Dig.IT, który skupia się na cyfrowej transformacji polskich MŚP. Program ten stanowi ważną platformę dla przedsiębiorców dążących do integracji nowoczesnych technologii cyfrowych w swojej działalności.
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z makroregionu Polski Wschodniej, obejmującego województwa lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz mazowieckie (z wyjątkiem regionu warszawskiego stołecznego), mogą ubiegać się o dodatkowe środki na cyfryzację w ramach „Działania 1.2 Automatyzacja i robotyzacja (Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027)”. W dalszej części artykułu autorzy porównują różne działania oferujące wsparcie w zakresie cyfryzacji MŚP.
Co to są granty na cyfryzację w ramach projektu Dig.IT?
- Doradztwo w kontekście transformacji cyfrowej – obejmuje ono ocenę możliwości i gotowości technologicznej przedsiębiorstwa do adaptacji nowych rozwiązań cyfrowych. W tej roli nasza firma jako Centrum Edukacji AI wesprze Cię w projektowaniu i wdrażaniu strategii cyfryzacji, oceniając ich dojrzałość technologiczną i potencjał do wykorzystania nowych technologii. Doradztwo to ma na celu zapewnienie, że przedsiębiorstwa efektywnie wykorzystają swoje zasoby i możliwości w procesie transformacji cyfrowej.W pierwszym przypadku, przedsiębiorcy zainteresowani transformacją cyfrową powinni dokładnie zapoznać się z programem regionalnym swojego województwa. Środki na rozwój przedsiębiorczości są często dostępne w ramach pierwszego priorytetu, co ułatwia znalezienie odpowiednich możliwości. Zazwyczaj największe wsparcie otrzymują projekty związane z działalnością badawczo-rozwojową, wprowadzeniem na rynek nowych produktów i usług, oraz cyfryzacją MŚP. Wiele województw przeznacza specjalne fundusze na tworzenie tzw. fabryk przyszłości. Ważne jest sprawdzenie, czy wsparcie przybiera formę dotacji bezzwrotnych czy pożyczek.
- Grant na transformację cyfrową, oferujący finansowanie na zakup nowoczesnych technologii cyfrowych, środków trwałych oraz szkolenia zawodowe, jest istotnym wsparciem dla przedsiębiorstw. W tym kontekście, Centrum Edukacji AI może pełnić rolę wsparcia w opracowywaniu i implementacji nowych technologii, zarządzaniu środkami trwałymi, a także w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń, które są niezbędne do podniesienia kwalifikacji pracowników. Współpraca z Centrum Edukacji AI w tych obszarach może znacząco przyczynić się do sukcesu transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa.
- Promocja i upowszechnianie idei transformacji cyfrowej jest istotnym elementem grantu. W tym zakresie, platformy takie jak SIWMEDIA.pl i nasza agencja marketingu AI mogą odgrywać kluczową rolę w edukowaniu i informowaniu o korzyściach płynących z cyfryzacji, a także w promowaniu nowych technologii cyfrowych, które wykorzystuje firma. Działania te mogą obejmować kampanie marketingowe, tworzenie treści edukacyjnych oraz organizowanie wydarzeń, które podnoszą świadomość na temat transformacji cyfrowej wśród przedsiębiorców.
Maksymalny poziom dofinansowania projektów transformacji cyfrowej wynosi 70% kosztów netto – ale dla naszych kursantów mamy rozwiązania. Program wsparcia jest skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z siedzibą na terenie Polski. Szczególnie ważne obszary, które można uwzględnić w planowaniu transformacji cyfrowej, obejmują różnorodne aspekty działalności przedsiębiorstwa, na przykład;
- Automatyzacje procesów – w najprostszej formie, to proces wdrażania systemów zdolnych do zastępowania ludzkich działań w wykonywaniu rutynowych, powtarzalnych zadań i manualnej pracy z danymi. W praktyce, maszyny, a przede wszystkim oprogramowanie, przejmują czynności takie jak tworzenie spersonalizowanych ofert, sporządzanie raportów, generowanie umów, wystawianie faktur, oraz wiele innych operacji. Proces ten nie tylko zwiększa efektywność operacyjną, ale także pozwala na większą precyzję i skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie tych zadań
- Wykorzystanie technologii do obsługi Klienta: Rozwój nowoczesnych kanałów komunikacji cyfrowej, personalizacja oferty i usprawnienie działań sprzedażowych. Umożliwia to lepsze dostosowanie usług do potrzeb klientów i wzrost efektywności sprzedaży.
- Wykorzystanie rozwiązań typu CRM czy chmury: Migracja do chmury przynosi elastyczność, skalowalność i efektywność kosztową. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą lepiej dostosowywać się do zmieniających się wymagań rynkowych i potrzeb biznesowych.
- Wykorzystanie sztucznej inteligencji: Implementacja algorytmów i systemów choćby w automatyzacjach procesów które, które zwiększają efektywność operacyjną i umożliwiają przyspieszanie działania firmy.
- Cyberbezpieczeństwo: Ochrona danych firmowych i klientów jest kluczowa w obliczu rosnącej liczby cyberataków. Zapewnienie bezpieczeństwa danych ma istotne znaczenie dla zachowania zaufania klientów i ciągłości działalności biznesowej
- Zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych: Wdrożenie nowoczesnych systemów informatycznych usprawniających zarządzanie procesami, zespołami i zasobami przedsiębiorstwa, co przyczynia się do wzrostu wydajności i efektywności.
Rozwój technologii cyfrowych i automatyzacji oferuje wiele możliwości dla przedsiębiorstw. Nasza organizacja jest przygotowana, by wspierać Cię na każdym kroku tego procesu. Specjalizujemy się w pomaganiu w realizacji projektów związanych z pozyskiwaniem środków na cyfryzację i automatyzację, zwłaszcza dla naszych kursantów. Oferujemy kompleksowe wsparcie, od planowania po wdrożenie, co pozwala na skuteczne wykorzystanie dostępnych technologii w celu poprawy efektywności i konkurencyjności Twojego przedsiębiorstwa.
Kurs, który pomoże Ci zrozumieć w jaki sposób podejść do tematu i otworzy bramkę do eksluzywnego wsparcia z naszej strony – tutaj.
Jeśli chcesz zamówić szkolenie stacjonarne dla swojej firmy, albo porozmawiać z nami, kliknij przycisk pomoc LIVE lub napisz maila klikając tutaj